Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Pre-emptive konuşmalar ve gelişimi

 

 

 

                      Pre-smptive konuşmalar ve gelişimi

    Modern trend:

          Daha az puanla daha çok pre-emptive konuşma yönünde. Bu tür pre-amptive deklareler uzun vadede karlı bir iş olduğundan sizde klasik yöntemlerinizi biraz esnetip daha çok '' pre-amptive konuşma '' düşünmenizi öneririz. Özellikle rakipler zonda ve siz değilken.

          Bununla beraber. rakibin bitmek tükenmek bilmeyen pre-emptive konuşmaları için de makul bir defans geliştirmeniz gerekir. İşte pre-emptive konuşmalar için birkaç tavsiye:

 

       * İlk pre-emptive konuşmayı yapan kişi, daha sonra bizim taraf baraj yapmalı mı yoksa yapmamalı mı kararını veremez. Bu karar ortağa aittir.

 

          * Çok fazla defans lövesi ile pre-emptive konuşma yapmamaya özen gösterin. Mesela iki asınız veya bir as ve iki ruanız varsa, pre-emptive konuşma için fazla kuvvetlisiniz demektir. Böyle ellerle pre-emptive konuşursanız ortak böyle bir eli bilemeyeceği için hayali baraj yapabilir. Yine pre-emptive konuşan oyuncunun renginin dışında pek fazla kuvvet olmaması gerekir.

 

          * Birinci ve ikinci pozisyonda pre-emptive açışlar kılasik tanıma uygun olmalıdır.

 

          * Üçüncü pozisyonda işin rengi değişir. Ortak pastan gelmiştir ve bizim başımızı belaya sokacak konuşma yapma riski düşüktür. Tabiki iyi bir desteği ve sılalığı varsa konuşacaktır.

 

          * Dördüncü pozisyonda pre-emptive açış hemen hemen bir seviyesinde oyun açış değeri gösterir. Nede olsa zayıfken pas der geçerdi. dördüncü pozisyonda 2 açışı 6 lı renk ve 10-12 OP gösterirken üç minör açışları hemen hemen kapalı bir renk ile ortakta yeterli el varsa 3NT ilan etmesi için yapılır.

 

         * Pre-emptive açışlara zon seviyesinin altında verilen cevaplar forsingtir. Eğer 3smiley açmışsanız ve ortak 4wink demişse pas geçemezsiniz, bir deklare bulmalısınız.

 

          * Eğer 4 majör açtıktan sonra rakibi konturlamışsanız ve atak edecek kişi ortak ise bu kontur ortağınıza renginizi atak etmemesini, bir şiganınız olduğunu gösterir.

  

          * En iyi pre-emptive konuşmalar uzun renkle, rengin dışında hiç bir değer olmayan ellerle yapılan konuşmalardır.

 

          * Pre-emptive konuşma yapacaksanız ve renginiz 8 kart ise o zaman 4 seviyesinde konuşmalısınız. Ayrıca 7-4 dağılımlı ellerde oyun gücü olarak 8 kartlı renklere eşdeğer olup, onlar da 4 seviyesinde açılmalıdır. Pre-emptive açış yapan oyuncu çoğunlukla 6-9 OP limitleri içinde olmalıdır.

 

          .* Minör renkten pre-emptive açışlar dörtlü majörü inkar eder. Minörünüz sekiz kart ise bu kural çiğnenebilir.

 

          * Majör renkten pre-emptive açış yapanda da 4 lü majör olmamalı. Bu kuralın tek istisnası renginizin singletona karşı bile oynayabilecek kalitede olmasıdır. Örnek:

           sad ADV10874 smiley D1087 laugh 3 wink 5  bu eli 4sad açın.

          sad D976432 smiley AR108 laugh 4 wink 9 bu elle pas geçin. Bu elle 4sad açmamanızın nedeni elinizde sadece 4lü smiley olması değil. Hem pikler çok kötü hemde renginzin dışında iki defans lövesi var. Sonuş olarak bu elle 4sad açmak çok kötü konuşmadır.

 

          * Bir seviyesinde oyun açabilecek elle pre-emptive açış yapmayın. Bunun tek istisnası ortak pastan gelirken 4 majör açmaktır.

 

          * Pre-emptive konuşmak demek sadece zayıf açmak demek değildir. Pre-emptive overcall da yapabilirsiniz. Bu tür konuşmalarda rakip üzerine aşırı baskı kurarlar.

 

          * Pre-emptive konuşmalar elin muhtemel löve alma kapasitesine, Zon durumuna, hatta rakibin düzeyine bağlıdır. Uzmanlar, bu tür konuşmalarda az biraz zorluk yaşarlar, diğerleri ise bir çok elde hepten kaybolup giderler.

 

          * Pre- emptive açış yaparken lehte zon durumunda seviyenin 3/4 löve yakınında ,eşit zon durumunda 3 löve yakınlar da , aleyhte zon durumunda ise seviyenin iki löve yakınlarında olunmalıdır.

 

          * Pre-emptive açışlara cevap vermeden önce ortak hangi pozisyonda açtı ve hangi zon durumunda açtı sorularına cevaplamış olun.

 

          * Koz desteğiniz varken, kuvvetiniz ne olursa olsun ortağı olabildiğince yükseltin. Özellikle ikinci pozisyondaki oyuncu pas geçmiş veya take-out konturu atmışsa. Suyu biraz daha bulandırmak her zaman iyidir. Unutmayın ki sizde zayıf bir el iyi bir fit varken rakip kolaylıkla şlem yapıyor olacaktır.

 

          * Ortağınız pre-emptive konuşma yapmışsa, sakın ortağın rengi sizde tek veya şigan diye başka bir renge kaçmaya çalışmayın. Pre-emptive konuşmalara yeni renk firsingtir. Siz hiç yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak tabirini duydunuz mu . 

 

          * Ortağa fitiniz olmadan, ya da kendi özel renginiz, ya da aşırı kuvvetiniz olmadan ortağın pre-emptive açışına 3NT demeyin. Eğer ortağın renginden yararlanamıyorsanız 9 löve alabilmeniz çok zor olacaktır.

 

          * Unutmayın ki ortağın kapalı rengi olmayacaktır. ( Pre-emptive için çok güçlü olmuş olur ) Eğer ortağın rengi yarı kapalı ise bu seferde yan renklerden antresi olmayacağı %100 e yakındır. Örnrk:

 

          * a) sad RD87 smiley AD54 laugh 5 wink RV87

             b) sad A98 smiley AV54 laugh RV3 wink 984

          Ortağınız 3laugh açmış olsun birinci elle pas deyin. Bu elle 3NT yapma olanağınız sıfır. Ortağın renginde biriki löve kaybedebileceğiniz gibi onun elinde başka antre de bulamayacaksınız.

          Diğer taraftan ikinci elle 3NT deyip dua etmeye başlayın eğer rakip sizi sinekten gebertmezse 9 löveye yakın olmalısınız.

 

          * Pre-emptive açışlara yanıt verirken, erken lövelere bakın , puanlarınıza değil. 3 majör açışlarını zonsuzken 4 erken löve ile, zondayken 3 erken löve ile 4 majöre yükseltin.

 

          * Pre-emptive açışları zona yükselmek iki tarafıda keskin bıçak gibidir. Siz zonu yapıyor olabilirsiniz veya baraja devam ediyor olabilirsiniz. Bu sebepledir ki siz ortağı yükseltikten sonra, pre-emptive açan ortak bir daha konuşmamalıdır.

 

          Örnek ellerle devam edecek

 

         

 

 

         


Facebook'ta Paylaş
10.09.2010

Bu Konu 860 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 


Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR