Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Zayıf açışlar için teorik bilgi

 

 

 

 
            Zayıf iki açışları için biraz teorik bilgi

 

      İki seviyesinde majör açışları zayıftır ve genellikle 5-11 arası puan gösterir.

 

      Modern eğilimde güzel beş parça majörle zayıf  iki açılmasına karşın rengin uzunluğu genellikle altı parçadır. Renk bazen yedi parça da olabilir ancak bu yalnızca deklarenin tarafı zonda, rakip zonda değilken olabilir. Zayıf iki açışında dağılım disipline göre değişir. Zayıf iki açışında iki renk veya vahşi bir dağılım varsa doğru kontratı bulmak hemen hemen imkansız hale gelir. Birinci veya ikinci pozisyonda zayıf iki açanın dağılımı şunlardan biri olabilir: 6-3-2-2, 6-3-3-1, 5-3-3-2, 5-4-2-2  daha nadir olarak 5-4-3-1, 7-2-2-2, 7-3-2-2     

 

     İlk iki sıradaki oyunculardan birinin zayıf iki açışına dağılımı en tipik olanlardır. Üçüncü pozisyonda zayıf iki açan oyuncuda diğer majör dört parça olamaz ancak minörü olabilir. Zayıf iki açan elde majör beş parçaysa majör rengi güçlü, dörtlü ikinci renk zayıf olmalı. Yedi kartlı zayıf açışlar, siz zonda rakip değilken ve üç seviyesinde açmanın çok tehlikeli olduğunda açılabilir.  

 

    Rengin kalitesi ortaklık anlaşmasına bağlıdır. Klasik zayıf iki açışları güzel renk gösterip yanlardan değeri inkar eder. Bazı ortaklık anlaşmaları üç tepe onörden ikisini gerektirir. 

 

     Birinci ve ikinci pozisyonda zayıf iki açışları varılan anlaşmaya göre belli bir prensibe bağlıyken, üçüncü pozisyonda daha düzensizdir. Özellikle zonda değilken, ortak pas geçmiş ve sizin değerleriniz azsa, rakibe büyük olasılık zon vardır. Burada göreviniz, rakibin doğru kontratı bulmasını zorlaştırmaktır. Asıl amacı kontratta başarı sağlamak olmayan zayıf iki açışı, rakibi yanlış kontrata götürmek veya artırmamaya sokmayan bir silahtır.

 

     Dördüncü pozisyonda zayıf iki başka bir taktiktir. Burada pas geçme veya arttırmayı bir türlü başlatma seçenekleri vardır. El dağılımla birlikte güzelse rakibi arttırmanın dışında tutmak için zayıf iki açılışı, diğer türlü bir seviyesinde açış yapılır.

 

     Dördüncü pozisyonda zayıf iki açışı birinci ve ikinci pozisyona göre daha güçlüdür. Yaklaşık 10-13 arası puan ve yukarıda anlatılan klasik dağılımlardan birini gösterir.

 

     Üçüncü ve dördüncü pozisyondaki zayıf açışlara cevaplar birinci ve ikinci pozisyonda zayıf açışlara göre farklılıklar gösterir. Cevapçı pastan geldiği için okuduğu yeni renk forsing olmamalı.    

    

     Zayıf iki açışından pastan gelen cevapçının zona gitmesi yalnızca çok iyi fit olduğunda doğru karardır. Özellikle dördüncü pozisyonda zayıf iki açışının maksimum olduğu bilindiğinden, 2 sanzatu cevabına açıcıya kısa rengini soran anlam yüklemek daha iyi sonuçlar verebilir.

 

    Ortağın zayıf iki açışında, rakibin araya take out kontruyla arya girmesinden sonra.,Cevapçı güzel elini sürkontrla gösterebilir veya preemptive olarak rengi yükseltebilir.

 

     Cevapçının zayıf ikiyi yükseltmesinden sonra, atağı genellikle zayıf açan yapar ve genellikle kendi renginden atak eder. Bunun sebebi, kontrdan sonra cevapçı istediği atak olsaydı bu rengi zaten okurdu.

 

     Bu tip atak yönlendirme konuşmasıyla cevapçı açıcının renginde fit olduğunu gösterir. Bu deklareyle cevapçı, açıcıdan rengine dönmesini savunmaya düşülürse bu renkten atak edilmesini ister.

 

     Cevapçı oynamak için renk göstermek istediğinde 2 sanzatu der. Açıcı bunun üzerine 3 trefl deyince cevapçı pas geçer veya kendi rengiyle devam eder.           

          

 

 

 

           Zayıf iki karo açışları

 

      2 karo açışının yeterince preemptive etkisinin olmadığı yönünde genel bir kanı vardır. Bu yüzden, 2 karo açışının çok sayıda kullanımı vardır.

 

      Anlaşmanız, zayıf karolarsa, zayıf majörlerde anlatılanların tümü 2 karo açışı için de geçerlidir. Bu anlaşma, diğer kullanımlar kadar güzel olduğu gibi, birçok durumda daha yararlıdır.

 

       Büyük popülaritesi olmasına karşın, 2 karo Flannary olarak kullanılmasına bu sistemde ihtiyaç yoktur. Açıcıda 5 parça kör ve 4 parça pik olduğunda, cevapçı 1 pik derse bunu  yükseltir. Cevapçı bire iki minörlerden birini okursa, açıcı elinin şeklini göstermek için, 2 pik diyebilir. Sistematik olarak, bire iki seviyesinde cevap zona yetecek değer gösterdiğinden, 2 pik reverse değildir. Bu deklare açıcının elini tarif eder ancak minimum açış puanından daha fazlasını vaat etmez.    

 

      Açıcının deklaresi forsing sanzatu olursa, minimum değerlerle (12+15) açıcının piklerini gösterme lüksü yoktur. Cevapçının puanları limite olduğundan, 2 pik için açıcıda reverse yapacak değerler (en az 16+) olmalıdır. Minimum değerlerle açıcı iki seviyesinde minör okur.

 

      Açıcıda okunacak üç veya dört kartlı minör varsa, forsing sanzatudan sonra açıcının üç kartlı minör okuyabileceği bilindiğinden arttırma normaldir. Tek problem açıcıda 4-5-2-2 dağılımı olduğunda doğar.

 

      Açıcının böyle bir problemi olduğunda, doubleton treflerini okuyarak devam eder. Cevapçıda minimum değerlerle doubleton kör varsa, açıcının körüne dönerek sign-off deklaresi verir. Cevapçıda ikiden az kör ve en fazla üç parça pik varsa en az beş parça bir minörü vardır. Cevapçının minörleri treflse 2-5 veya 2-6 en iyi fittir. Cevapçının uzun minörleri karoysa, 2 karoyla devam eder ve açıcıda pas geçer. En iyi fit yine bulunur.

 

      Açıcıda 4-5-2-2 ve cevapçıda 3-1-5-4 veya 3-1-4-5 dağılımı olduğunda Flannery’yi kullananlar da benzer problemlerle karşılaşır ve 2 pik oynarlar. 4-3 fit güzelse bu sistemi kullananlar da Flannery’ yi kullananlarla aynı kontrata ulaşırlar.

 

      Cevapçıda 3-1-5-4 veya 3-1-4-5 dağılımıyla makul piklerle, minimum değerler varsa, açıcıda dört parça pik olabileceğini dikkate alarak 1 pik der. Cevapçı bunu, açıcı yükseltirse 2 pik oynamak niyetiyle yapar ayrıca  açıcıya pikleri kısa iken 1 sanzatu oynama şansını da tanımış olur.

 

      Flannery konvansiyonu, dört parça majörle oyun açanlar için yararlıdır. Bu durumda, açıcıda beş parça kör ve dört parça pik varken sorunu çözecek bir sistematik araç yoktur.

 

      Açıcının değerleri 12+ 15+ aralığındaysa oyunu bir seviyesinde açar ve cevapçının pas geçmesi durumunda zaten zon olmadığını bildiğinden rahattır. Cevapçı konuştuğunda, elinin dağılımını hemen hemen tarif edilebilir. Bu puan aralığında, 2 karonun işlevinin bir seviyesindeki açış da görebilir ancak 2 karo bu puan aralığında kullanıldığında daha önce bahsedilen değerler olduğunda eli tarif etmek imkansızlaşır.

        


Facebook'ta Paylaş
30.09.2010

Bu Konu 983 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 


Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR