Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Deblokaj

 

 

          Deblokaj

         

          Defans oyuncularının defos bulma ihtiyacını, lehlerine kullanabileceği diğer bir yol da istenmeyen onörlerden kurtulmaktır. Her ne kadar onörler defansta kıymetli varlık olarak görünürse de bazı hallerde şu veya bu sebepten onlardan kurtulmak gerekebilir. İleride yatırılma tehlikesini gören bir defans oyuncusu onörünü defos ederek bundan kurtulabilir. Diğer taraftan ortağının elinde sağlanmış kartlar varken antresi olmadığı için bunları çekemiyorsa, ortağın eline antre sağlamak için bir rengi bloke eden büyük bir kartı debloke ederek ortağın eline antre yaratabilir. Bazen bu koz promosyonuna hazırlık olarak bir defans oyuncusu onörlerinden kurtulmayı düşünebilir.

 

          Bloke etme ihtiyacı genelde oyunun başında ortaya çıkar  ve bunun anlaşılması çok kolay olmayabilir. Defans oyuncusuna işaret edildiğinde doğru defans aşikar olabilir ama zamanında teşhis koyarak gerekli tedbiri almak için eğitim ve tecrübe gerekir. Masada genellikle deblokaj ihtiyacının farkına varmadan zamanı geçmiş olur.

 

          Deblokajlar, çok gösterişli defoslar olduğu için, briç yazarları tarafından gerektiğinden fazla şişirilmişlerdir. Bu sebeple buna fazla yer ayırmayacağım. Bir kaç örnek yeterli olacaktır.

 

    sad RD94  
    smiley AR103  
    laugh 10732  
    wink 5  
    sad V1082
    smiley Dv95
    laugh D5
    wink AD3
     
     
     
     

          Zonsuz                              Güney                 Kuzey

          Dağıtan : Güney               1SA*                    2wink

                                                   2laugh                        3SA

          * 12-14 Sanzatu

 

          batı trefl dörtlüsünü çıkar ve güney sizin damınıza altılıyı verir. As ile devam edince güney dokuzluyu verir. ğrtak ikiliyi ve yerden de bir karo verilir. Üçüncü turda güney onluyu koyar batı ruayı ve yerden bir karo daha verilir.  Batı yedili trefl ile devam edince yerden bir kör verilir. Ne defos edersiniz ?


Facebook'ta Paylaş

23.09.2010
Bu Konu 931 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR