Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Seçim hakkı yaratmak

 

 

 

              Seçim hakkını yaratmak

 

 

          Daha önceki bölümde deklaranı denebileceği alternatiflerden birine erken bir karar vermeye zorlayarak seçim hakkını yok etme tekniklerini incelemiştik. Deklaranın seçme şansı olmadığı zaman da ( Yani kontratını yapmak için tek bir alternatifi olduğunda)  tersi ortaya çıkar. Defans oyuncuları deklarana, muhtemel bir alternatif başarı şansı yaratarak,kaybetme şansını seçme imkanını vermelidirler.

 

          Bu esas olarak yanıltmaya dayanır ve başarı, yalnız yanıltıcı kartı vermeye değil, bunu yaparken aynı tempoya devam ettirmeye de bağlıdır. Hafif bir tereddüt bile deklaranı, karışık bir şeyler hazırlandığı konusunda ikaz edebilir.

          Kaybetme şansı yaratmanın en basit şekli boşlamaktır.

                        

                               RD102

              V83   ——  A94            

                        765                       

            

          Deklaran yere doğru oynayıp Rua koyduğunda bunu asla almanın  doğru olabileceği durumlar çok azdır. Eğer alırsa ikici turda güneyin yerden 10 koymaktan başka şansı kalmaz. Diğer taraftan ruaya doğu sakin bir şekilde 4 lüyü verirse, Deklaranın  ikinci turda yanlış yapma şansı %50 dir.

          Yanıltıcı kart verilmezse defansın hiç bir şansının olmadığı hallerdeki zorunlu yanıltıcı kartlar hakkında herkesin bilgisi olmalıdır.

          Bazı çok yanıltıcı durumlar aşağıda verilmiştir.

                       AD3                       

          R5       ——      1096      

                      V8742

          Deklaran yere oynayıp damı koyduğunda doğu 9 veya 10 vermelidir, aksi halde deklaranın ikinci turda as çekmekten başka şansı kalmaz. Eğer doğu 9 veya 10 verirse deklaran ikinci turda ele gelerek vale oynayıp doğudan 10 veya 9 lunun düşmesine oynayabilir. Bu güney için cazip bir alternatiftir. zira kalan kartların hepsi batıda ise iki löve vermeyi önleme şansını da elde etmesini sağlıyor.

 

                            5

          V104      ———      A2

                      RD98763

          Güney yerden oynayıp doğu 2 verince elinden rua yı koyar. Güneye kaybetme şansı yaratmak için Batı Vale veya 10 luyu vermelidir. Sksi takdirde güneyin 2. turda küçük oynamaktan başka başarı şansı yoktur.

 

                       AD62

          4         ———    R1083

                       V975

 

          Güney elden küçük oynayarak yerden Dam koyar. Defansın 2 löve kazanma şansı olabilmesi için doğunun oynayacağı yegane kart 8 lidir. Deklaran bir löve kaybetmeyi göze alabiliyorsa yerden ikili ile devam etmelidir. Bilhassa ikili turnuvada ele gelip 10 luyu düşürmek için elden Vale oynayabilir.

 

                           R3

            V10     ———     A72

                         D98654

          Bu renkteki kayıplarını bir löve sınırlandırmak isteyen güney elden küçük oynayıp yerden Ruayı koyar. Doğu as alırsa güneyin dam oynamaktan başka şansı yoktur. Aslında doğu ikiliyi vermeli. Yerden oynanıncada 7 li ile devam etmeli. Bu durumda güney elden ufak koyarak as ikiliye oynar.

 

                         V93

          762       ———    D10

                        AR854

         Güney ası oynar ve doğu 10 luyu verirse yanlış yapma şansı yoktur. Ancak doğu damı verirse güneyin yanlış yapma alternatifi ortaya çıkar. Güney dağılımın burada olduğu gibimi yoksa doğuda dam tekmi kararını doğru vermesi gerekir. Rahatlıkla batıda 10 lunun 4 adet olduğuna karar vererek küçük oynayıp yerden 9 koyabilir.

 

          Defans oyuncusunun elinde belirli bir kart olduğunu bilince, o kart oynanana kadar deklaranın yanlış yapma ihtimali yoktur.

 

                           RV5

          D102    ———   863

                          A974

          Güney ilk turda yerden Vale empası yapar ve rua ile devam eder. Batı bu renkten 1 el alabilme şansını yakalayabilmek için ikinci turda damı vermelidir.

          Bundan sonra verilen ellerde durum bu kadar aşikar değildir. bakalım siz, deklaranı doğru yoldan saptıracak bir yol bulabilecekmisiniz.

    sad ADV7
    smiley D3
    laugh V94  
    wink RV106  
    sad 1965
    smiley R82
    laugh R863
    wink AD2
     
     
     
     

          Herkes zonda                    GÜNEY                         KUZEY

          Dağıtan: güney                   1SA*                          2wink

                                                      2laugh                             3SA

                                                      Pas

 

          Batı kör valesini çıkar. Yerden dam konulur ve sizin ruanız eli kazanır. 8 li ve ikili körle devam edersiniz, deklaran üçüncü körü as ile kazanırken yerden bir karo defos eder. Trefl 9 oynanır ve yerden küçük verilir. Nasıl defans yaparsınız ?


Facebook'ta Paylaş

23.09.2010
Bu Konu 955 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR