Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Konturların bütün çeşitleri

 

 

 

                    Konturların bütün çeşitleri

 

 

          Konturlar briç oyuncularının deklerasyon anında en çok kullandığı konuşmalardandır. Bu kontur deklareleri ortağın ilk konuşması olabileceği gibi oyunun her hangi bir safhasında da olabilir. Kullanılan seviyelere göre çeşitli manalar içerirler. Konturların bazıları gerçekten çok sıradan ve bildik olabilir ama yine de ortakta ne olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Ortakla her zaman aynı frekansta olabilmek için küçük bir çalışmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

          Çalışmalarımız da siz her zaman batısınız 

         

 Batı  Kuzey  Doğu  Güney
   1smiley  Kotr  

 

          Doğunun attığı kontr tabi ki take-out. Tek küçük problem ortakta ki elin gücünü bilebilmek. Doğu'nun sahip olabileceği en zayıf el ne olabilir ?

          sad AV73 smiley 8 laugh R1083 wink D1094 olabilir mi ?

           Bu el zonda dahi kontr için minimum değerlere sahip. Dağılımı uygun ve güzel markaları var. Zayıf elle kontr , zayıf elle overcall'den daha iyidir. Çünkü kontr attığınızda fit bulma şansınız daha fazladır. Bu tür elle kontr attıktan sonra kötü netice almak çok nadirdir. Take-out konturları ile ilgili diğer bir soru da Doğu'nun konturunun deklare edilmemiş majör ile ilgili ne garanti ettiğidir. Benim bakış açıma göre bu kontur 4 lü sad vaad etmez.  Aşağıdaki elle ben kontur atarım ve hiçbir suçluluk da duymam.  sad R98 smiley 83 laugh AV83 wink RDV3   Evet elbette 4º bir pik olsun isterdim ama bu elle pas geçmanin vereceği zarar çok daha büyük olur. Ortağın dört küçük pik ile pik deklare etmesinden korkmayın çünkü pekala bir minör enk ya da sanzatu da deklare edebilir veya piki beşlidir. Ayrıca ortakta dört küçük pik dahi olsa rakip araya girip deklare vermesine engel olabilir. Take-out konturunun bir çok çeşidi var ama ben neyin take-out olmadığına işaret etmek istiyorum. Çünkü take-out konturlarından sonra değil diğer konturlardan sonra karmaşa yaşıyoruz.

 

          1laugh Açışına aşağıdaki gibi bir elle kontr atmak çok kötü briçtir. sad AD73 smiley 93 laugh R32 wink RV83  eğer bu tür bir elle kontr atmaktan suçlu iseniz şu kuralı izleyin.

           Eğer sıradan bir açar elle kontr atmak niyetinde iseniz ve ortağınızın belli bir rengi deklare etmesinden nefret edecekseniz kontr atmamalısınız. Kontrlarınızı dağılımı uygun ellere saklayın. Bazen iyi ellerle deklare vermemek suç değildir.         

 

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

      

   Pas 

  1smiley

  3smiley

  Kontr

  Kontr

  2smiley

 

 

          Eğer batı, Doğu'nun ne yaptığını bilmiyor ise bu tür bir durum problem yaratabilir. Doğu önce take-out kontur attı ve ardından aynı renge yine kontr attı. Bu da take-out. batının elinin zayıf olduğu bilindiğine göre doğu'nun kuvvetli eli var.Doğu'da:

          sad AR73 smiley 3 laugh AD7 wink RV1085 gibi bir el olması mümkün.

       

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

 

  4smiley

 

  Kontr

  1smiley

  

         

          Bu kontr da take-out. Doğu'da eğer :

          sad ARV smiley A74 laugh D7 wink A7643 gibi bir el varsa kontr atmamalı. Evet 4smiley çok batabilir ama bu kontr take-out olduğundan atılmamalı. Pas geçmek en doğrusu ve 4smiley birkaç löve battığında nasıl olsa iyi skor olur. Kontr atarsanız ortak bir deklare verecek bu sizin istediğiniz bir şey değil.

        

  Batı      Kuzey     Doğu   Güney

  

   Pas

  3laugh

  Pas

  Kontr

  Kontr

  4laugh

 

 

 

          Take-out kontr atanın bir take-out kontru daha attğı tipik bir örnek. Ancak ikinci kontru attığında artık daha kuvvetli bir el gösteriyor.

     

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney
    4smiley   Kontr  

 

          Bu kontrun ceza mı yoksa take-out  mu olduğu briç tarihinin başından beri bir problemdir. Uzun süre bu kontrun take-out olarak kullanılması düşünüldü. Ama bazen dağılım uygun değilse üzücü sonuçlar da yaşandı.

          sad 87 smiley AV7 laugh AR963 wink RD8 bu el insana çak fazla gelmez ama geldiğinde pas geçmeniz gerekecek. Kontr take-out olacak ve bu bütün iyi oyuncuların uyduğu bir kural.

          4smiley Deklaresine kontur atmak için : sad ARV smiley 3 laugh DV874 wink AD74 gibi bir el olması gerekir. Deklare edilmemiş majörde 3 kart sorunu yine var ama bu bu el için alınması gereken bir risk. Kontr için mükemmel bir el tek kusur küçücük bir sad

 

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney
               4sad   Kontr  

 

          Eğer 4smiley üzerine kontr baş ağrısı ise 4sad üzerine kontr migrendir. Yinede 4sad üzerine kontru take-out oynamak en iyisidir.Eğer ceza konturu atacak eliniz varsa pas geçin daha az ceza verin. Eğer iki renkli güzel eliniz varsa 4NT deklare edin. Bu minörler değil diğer üç renkten ikisini gösterir.

 

 

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  1sad

  1smiley

  2smiley

  Kontr

  Kontr

  Pas

 

 

          Doğu'nun ikici konturu çok özel bir deklare. Doğu güçlü el ve sadece 3 tane piki olduğunu söylüyor. Eğer piki drtlü olsa artırırdı. Mesela:

          sad AV10 smiley A4 laugh V874 wink ARD9  doğu'nun kontr atmadan bu eli anlatması çok zor. Pas geçmesi son derece tutucu olurdu. 2sad deklareside tutucu olur ve aynı zamanda 4 lü pik vadederdi. 3sad fazla olur ve sadece 3 tane koz olması problem yaratabilir. ve sadece tek kör stoper ile 2 nt derse başını belaya sokmaya çalışıyor demektir.

          Doğunun konturu 18-19 puan ve tam 3 tane pik gösteriyor. Batı artık bilgilendiğine göre ne diyeceğine karar verebilir. Unutmayın kötü eli ile kötü bir 4 lü pikini tekrarlamak zorunda kalabilir.

 

         

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney
  2wink   2smiley   Kontr  

 

 

          Tartışılması gereken bir diğer kontr. Doğu'nun konturunun üç mantıklı manası var.  İlki, körleri var ve konturlu 2 körü savunmak istiyor. Eğer böyle oynamak istiyorsanız Doğu'nun muhtemel ell. :

          sad 87 smiley DV93 laugh V873 wink D87

          sad 75 smiley V10963 laugh 874 wink DV9

           gibi olmalı.

          Ama doğu'nun eli sad A87 smiley RV83 laugh D73 wink 873 gibi ise kontur atmayı düşünmemeli. Bu el ortağın 2wink açışına şlem yapacak gibi görünüyor. Eğer bu renge konturu ceza olarak oynamaya niyetli iseniz elinizin bu renge defans yapmak dışında her hangi bir değeri olmamalı.

          İsterseniz bu konturu iki farklı yolu daha var.

          a) Elinizde 4 puan yada daha az olduğunu göstermek için.

          b) Elinizde 4 ten daha fazla puan ve değerler olduğunu göstermek için.

 

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

  1smiley

  1SA

 Pas

  Kontr

  1sad

  

         

          Doğu önce 1smiley konuşmasına pas geçti ve sonra elinde bir şeyler olduğuna karar verdi. Kontru iki tür el gösteriyor olabilir. Ceza olabilir. Nerede ise sanzatu açacak eli ve iyi körleri vardır yada kısa pikler vardır ve kontr take-outtur. Eğer anlaşmanız böyle ise doğu'nun eli şöyle olabilir:

          sad 8 smiley R1074 laugh AV107 wink AD63 Bence take-out el gelme olasılığı daha fazla ve bu konturu take-out oynamak daha uygun.

        

  Batı   Kuaey   Doğu   Güney

 

  Pas

  1smiley

   2smiley

  Pas

  Kontr

  1SA

   Pas

 

          Oyun açan rengini tekrarladığına göre bu kontur ceza olmalı. Açılan renk majör ve ortağı destek vermedi. Oyun açan bir minörle açtığında , ortağı 1SA deklare ederse bu bir anlamda destek manasına gelebilir ama burada kuzey 1smiley açtı ve 2smiley rebid etti. Yani doğunun kontru körler ve yan renklerde de destek vadediyor.

          sad A8  smiley  DV875 laugh AD8 wink D86 gibi bir el olmalı.

      

Batı      Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

  1wink

   2wink

  Pas

  Kontr

  1sad

 

          Bu da yine ceza kontru. Kuzey 1wink açtı ve rengini tekrar etti. Güneyin 1sad deklaresi herhangi bir trefl desteği göstermediğine göre bir misfit durumu muhtemel.

  

  Batı        Kuzey   Doğu    Güney

    -

   Pas

  1wink

   2wink          

  Pas

  Kontr

  1SA

 

 

          Bu kontr take-out. Güney karo yada bir majör deklare etmedi. Bu durumda elinde 3 yada daha fazla trefl var demektir. Kuzey trefliyi tekrar ettiğinde Doğunun bunu savunmak isteme ihtimali yok denecek kadar azdır. Doğuda muhtemelen zayıfca bir take-out eli var. Mesela:

          sad D764 smiley R875 laugh D873 wink 4 doğu bu elle kontratı 2wink e bırakmak istemiyor. İlk tur kontr atmadığı için bu zayıf elle kontr atınca ortağının fazla ileri gitmeyeceğini biliyor.

         

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

  1smiley

   2wink

  Pas

  Kontr

  1SA

 

          Rakip iki renk gösterdiğinde ikinci renge atılan kontr take-outtur. Doğuda ;

          sad D875 smiley AV8 laugh A10754 wink 9  gibi bir el vardır. Dağılım uygun olmadığından hemen 1smiley üzerine kontr atamamış ve  pik rengi kalitesiz ve 4 lü olduğu için 2laugh demek içinde gücü yeterli olmadığından overcall yapamamıştır.

 

 

 

 

                       Negatif konturlar

 

         

 Batı     Kuzey   Doğu   Güney
  1wink   1laugh   Kontr   Pas

                   

          Doğunun konturu negatif. Çoğu oyuncu bu konturu oynuyor ama bu doru oynandığı anlamına gelmez. Bu konturun tek doğru deklare olması için doğunun elinde 4+4 Majör olmalı. Eğer sadece bir majörü dörtlü ise onu deklare etmeli. Batının ortağında 4+4 majör olduğuna günebilmesi çok çok önemli. Eğer güney ortağının rengini artırırsa batı güvenle kompetisyona girebilmeli.

       

  Batı     Kuzey   Doğu   Güney

  1smiley

   Pas

  1sad

   Pas

  Kontr

  Kontr

  2sad

 

 

          Çok çok önemli bir sekans. Doğu negatif konturu attıktan sonra 2sad deklaresine yine kontr diyor. Doğunun kontru ceza değil. İlk konturunda gösterdiğinden en az 4 puan daha fazlası olduğunu söylüyor. Ve elinde söyleyebilecek bir renk veya deklare yok. Doğu ortağına bir kontrat seçmesini söylüyor ve elinde yeterli puan olduğunuda garanti ediyor. Eli en azından:

           sad 873 smiley 32 laugh AV83 wink RD105 bu elle 2sad e pas geçmek kötü briçtir. Bu sekansın take-out olduğu konusunda bir anlaşmanız yoksa yolunuz kapalı demektir.

          

  Batı     Kuzey   Doğu   Güney

 

  Kontr

 

  3wink

  1smiley

   Kontr

  2wink

 

         

          Batı negatif kontr atıyor. Kuzey 3wink diyor. Doğunun kontru ne demek oluyor şimdi ? Benim önerim bu kontru yine negatif oynamak. Tek bir deklarede anlatılamayacak özellikte bir el olmalı. Mesela ;

          sad AV3 smiley D8763 laugh ARV wink 43

          Doğu 4 tane piki olsa deklare ederdi. 4 tane karosu olsa deklare ederdi. Kontur atarak bazı exstra değerler olduğunu ama nasıl göstereceğini bilemediğini söylüyor. Doğu herhangi başka deklare verse Batıya yanlış fikirler verebilirdi.

          Bu kontur önemli olduğu için bir örnek daha vereceğim.

     

  Batı     Kuzey   Doğu   Güney
  1wink   1sad   Kontr   2sad

      

          Elinizde

          sad 7 smiley RV7 laugh D763 wink ARV63 olsa

          Değerlerinizi göstermek ve bunun yanısıra verecek bir deklareniz olmadığını anlatmak için kontr atacaksınız. Elinizde 4 tane kör olsa söylerdiniz. Şimdi ortağınız kör deklare ederse elinizde sadece 3 tane kör olduğunu bilerek edecek. Eğer karo ya da trefl deklare ederse size uyar.

   

  Batı    Kuzey   Doğu   Güney

 

  Kontr

 

  2laugh

  1smiley

  Kontr

  1sad

   Pas

 

          Ceza. Bir önceki örnekte kontr ceza değildi çünkü orada rakibin fiti vardı. Burada kuzey ortağının beğenip beğenmediğini bilmeden 2laugh deklare ediyor. Bu kesinlikle cezalandırılacak.

 

 

             Rakibin cuebid ve splinter deklaresine kontr atmak

 

         

 

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  1sad

  Pas

   ?

 

  2laugh

  3sad

 

 

  Pas

  Kontr

 

  1wink

   3laugh

    Pas

 

 

          Er ya da geç karşınıza çıkacak. Ortağınız rakibin cuebidine kontur attı. Ne anlama geliyor?

          Bu kontrun kesinlikle ne anlama gelmediğini söyleyebilirim. Bu kesinlikle ben de varım kontru olamaz. Kuzey 3sad oynamayacağına ve doğunun da ortağının pik deklaresi verdiğini hatırladığını göstermesine gerek olmadığına göre bu kontrun bir anlamı olmak zorunda.

          Burada doğu ilk pas kararında ısrarlı olduğunu ancak pik renginden elinde bir büyük onör olduğundan bu renkten atak edilmesinin kendilerine bir zarar vermeyeceğini söylüyor. Eğer doğuda Dam, rua ya da as varsa bu rengin atak edilmesi iyi bir fikirdir. Doğu renge başta destek vermedi. Bundan elinde iki parça hatta tek pik olduğu sonucuna varmak yanlış olmaz.

       

  Batı     Kuzey   Doğu   Güney

 

  1smiley

   ?

 

  2smiley

 

 

  Kontr

 

  1laugh

  Pas

 

 

          BU sefer doğuda kör desteği olma ihtimali var. Eğer fırsatı olsa doğu 2smiley deklare edecekti. Burada doğu kör onörü vaad etmiyor. Muhtemelen elinde 3 tane kör ve zayıf destek var. Eğer elinde 4 tane kör ve biraz daha iyi bir el olsa 3 kör demek daha uygun olurdu.

 

         

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  1sad

 

  3sad*

 

  Kontr

  1smiley

         * Splinter

          Biraz da bilim. Kuzeyin 3sad deklaresi splinter. Güney kör oynayacak. Rakipler bir majör renkte oynayacaklarken splinter rengine hemen kontur atmak doğunun bu rengi artırmakla ilgilendiğini ama pek de iyi bir eli olmadığını gösteriyor.

          Diyelim güney oyunu 1wink ile açmış olsun ve batı gene 1sad demişolsun. Kuzey 3sad deklare ettiğinde Kuzey- Güneyin sanzayu oynama ihtimali fazla olduğundan bu sefer doğunun atacağı kontr pik renginde onör gösterir.

          Şu kuralı unutmayın: Eğer rakip majör renk kontratı oynayacaksa splinter deklaresine konturunuz renge destek olduğunu, Eğer minör renk veya sanzatu oynayacaklarsa o renkten bir onörünüz olduğunu gösterir.

 

         

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

 

  4laugh*

 

  Kontr

  1smiley

          * Splinter

 

          Buradaki kontrun manası önceki splinter deklaresine atılan konturdan tamamen  farklı. Sizin taraf herhangi bir renk göstermedi.

           Eğer sizdebir çokları gibi oynuyorsanız doğunun konturu ortağına karo atak et demek olacak. Bu oldukça yüzeysel bir anlam. Karo atağı başka bir atağı önlemekten başka bir işe yaramaz.

           Bir diğer çok görülen manasız bir kullanım ise karo renginden beş seviyesine yükselerek blokaj yapmaktır.

           Bu kontrun son ve benim de çok beğendiğim anlamı ise ortağa deklare edilmemiş renklerden ufağını atak etmesini söylemektir. Doğuda aşağıdaki gibi bir el varsa kontr atabilir.

           sad V82 smiley 2 laugh V8743 wink RD98

           Eğer bu konvansiyonu kullanmıyorsanız doğunun tek yapacağı şey pas geçip dua etmek olacak. Trefl atağını garantiye almak çok daha iyi değil mi ? Doğunun treflerden çok daha iyi pikleri olursa 4laugh deklaresine pas geçer ve deklare edilmemiş ufak renkle ilgilenmediğini ortağa beyan eder ve pik atağını bulursunuz.

           Eğer bu konvansiyonu oynamaya karar verirseniz rakiplere bir alert borcunuz var hem kontr hem de pas ortağa biligi veriyor.

 

                Atak yönlendiren konturlar

 

 

 

         

  Batı     Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

  Pas

  Pas

  ?

 

  1smiley

   2wink

   3SA

 

 

  Pas

  Pas

  Kontr

 

  1laugh

   1sad

   2SA

   Pas

 

 

          Atak gösteriyor. Kuzey-Güney 3SA yapmayı umuyorlar ve bunu yapacak kuvvetleri var. Doğu laf olsun diye kontr atmıyor. Kontr atıyor çünkü ortağının doğru atağı yapmasını istiyor. Doğru atak yerin ilk rengi. Yani smiley  Doğunun eli:

           sad A8 smiley ADV87 laugh 43 wink 9763

           Kontr batıracağınızı garanti etmiyor ata kör ataktan sonra batma ihtimali fazla.

 

         

  Batı   Kuzey   Doğu   Güney

 

  Pas

  Pas

  1wink

  2smiley

  Pas

  Pas

  Pas

  Kontr

  1smiley

   4smiley

 

          Yine atak gösteriyor ama bir önceki örnekten daha nadir. Doğuda iyi bir el olamaz çünkü 1wink üzerine deklare vermedi. Doğunun tek yapacağı elinde trefl şiganı ile kontr atmak ve bir kaç trefl çakası almayı ummak.

           Bu aynı zamanda lightner şlem konturuna da çok benzer.

 

         

  Batı   Kuzey   doğu   Güney

 

  pas

 

  3SA

  1wink

   Kontr

  1SA

 

          Atak gösteriyor. kendi renginin atak edilmesini istiyor. Bazen batı durur düşünür  ve güneyde bir sürü trefl stoper olduğuna karar verebilir. Doğunun konruru trefl atak edilmesinin hiç bir mahsuru olmadığını söyler. Doğunun trefl atağı ile batacağı kesin olan eli vardır. Örneğin;

          sad A7 smiley DV32 laugh 87 wink RDV108

           böyle bir elle doğunun kontratı batıracağını düşünmesi normal ve trefl atağını kesinleştirmek için de mutlaka kontr atarak renginin atağını istemesi gereklidir.


Facebook'ta Paylaş

17.09.2010
Bu Konu 1183 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR