Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Maça iyi başlamanın önemi ( Tezcan şen )

Maça İyi Başlamanın Önemi

 

 

 

Okay GÜR - Tezcan ŞEN

 

 

Adsız

 

 

 

Ben kuzeyde oturuyordum. Pas geçtim. Doğu da pas geçti. Ortak 1 trefl açtı. Batı da pas geçince bu elle ne demem gerektiğine karar vermem gerekiyordu. Diyebilirsiniz ki ne fark eder. Benim için fark ederdi. Eğer 1 karo dersem ortakta 4’lü majör olsa bile onu göstermiyordu sistemimizde. Ortağın oynamasını sağlamak için 1 karo dedim. 1NT demekten vazgeçtim.

 Rakip 1 körle araya girince ortağım Okay Gür beni karar vermekten kurtardı ve 3NT dedi.

 Rakip kör ikiliyi atak etti. Ortak bir süre düşündükten sonra yerden kör istedi. Rakip asıyla aldı. Karo damını oynadı. Ortağın işi artık kolaydı. Karoyu asla aldı.

Trefl asını çekti ve ruayı çekmeden ELDEN TREFL 10’LUYU OYNADI. Batı trefle uymayınca olan biteni anlamıştım. Doğu trefl valeyle aldı. Şimdi uyandı. Kör oynadı. Ortağım rakibin pastan geldiğini bildiği için pik empasıyla yere geçti ve trefl dama empas yaptı. Treflleri çekti.

Batı kart vermekte zorlanıyordu. Trefllerden sonra karo ruayı da çeken ortağım batı körünü attığı için karoyla eli batıya verdi. Batı son iki kartta pik ruasının altından oynamak zorunda kaldı.

 Rakibin oynadığı piki ele çeken ortağım pik valesine de el yaptırdı. 3NT artı bir olmuştu.

Doğu, ortağına “ben körle araya girdim niye en büyüğünü vurup çikmıyorsun!” diye sitem etti. Batı, “sayısıyla atak etmiştim” dedi. Sayısıyla atak etmek doğruydu.

 Doğu, ortağında kör tekse oyunun batmayacağını görmeliydi. Bu yüzden el aldığında köre devam etmeliydi.

 Ortağım treflleri güzel oynamıştı. Trefller eşit dağıldıysa trefl onlu oynayarak eksik el alınmazdı.

 Oyun sonunda karoyu verip piki yatırmak hem en azından 1 İMP kazanmak hem de moral açıdan oyun başında değerliydi.

 Bu el diğer masada  2 sanzatu oynanmış ve  1 içeri girmişti.

 Maçı 21/9 kazandık

 

 

Adsız.

 

 

 ANAFİKİR: MAÇA İYİ BAŞLAMAK, DİĞER İYİ OYUNLARIN HABERCİSİDİR

e-mail: tezcan_sen@yahoo.com

Majör Boğaziçi briç Kulübü Tel: (212) 278 50 51

 

 

 

İstanbul Briç Olimpiyatlarından Bir El

 

 

İstanbul Briç Olimpiyatlarından Bir El

 

 

OLİMPİYATLAR

İtalya – ABD Maçı

 

 

12. Dünya briç Olimpiyatları İstanbul Grand Cevahir Otel’de devam ediyor. Olimpiyatlar seyirciye açık. İtalyan ve Amerikan takimlarının psikolojisini inceleme açısından kayda değer bir eli sizlere vermek istiyorum

 

 

Adsız

 

 

 Batı kör atak etti. Doğu Asla aldı, trefl Asını çekti. Treflle devam etti. Güney Rua ile aldı. Pikle yere geçti.Kör empası yaptı.Kör Ruasını çekti. Kozu bitirdi. Pikle yere geçip pike çaktı. Pikler sağ kalmıştı.Yerin son trefline çakacak kozu kaldığı için elini açtı. 4♥ tam olmuştu. Bu oyunun batırılabilmesi için koz atağını alan doğunun karo dönmesi gerekiyordu. Batı karoyu alacak, trefl oynayıp As ile ortağına geçecek, tekrar karo oynamasını ümit edecekti. Bu sayede uzun yan rengin olduğu taraftan kısaldığı için uzun rengini sağlayamayacak ve bu sayede oynayan batmaktan kurtulamayacaktı.     

Güneyin ve kuzeyin konuşmaları bence cok iyiydi. Kötü renklerle ortağı pastan gelirken güneyin araya girmemesi doğaldı. Kuzey ortağında birşeyler bulmayı ümit ederek sonuncudan uyandırdı. Güney ortağında daha az puan olabileceğini düşünerek davet etmekle yetindi. Kuzey ortağının beklediği ele sahip olduğunu biliyordu. Daveti kabul etti. Doğunun defansına gelince, sonuçta başarılı olmasa da pek mantıksız sayılmazdı. Ortağında sadece Rua 3’lü trefl bularak oyunu batırabiliyordu.

İtalyanlar genel yaklaşım olarak defansta kalmayı değil, oynamayı seviyorlar. Bu benim mantığıma da yakın olduğu için onları bu turnuvanın favorisi olarak görüyorum. Bizim açık, sinyor ve kaptanlığını yaptığım bayan milli takımının finallere kalarak görevlerini başarıyla tamamladıklarına inanıyorum. Türk takımlarının artık başarısız olma hakkı elinden alınmıştır. Her takıma karşı oynadıkları oyunlarla bizim neler yapabileceğimizi gösterdiler.

 

 ANA FİKİR

 Kazanmak için riske gir. Tutuş varsa cesur ol. Tutuşun varken dengesizsen çok cesur ol.

e-mail: sentezcan@gmail.com

Majör Boğaziçi briç Kulübü

Tel: (212) 351 06 76


Facebook'ta Paylaş

06.10.2010
Bu Konu 994 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR