Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Üçüncü rakip

 

 

 

 

                  Üçüncü rakip

 

 

           İki defans oyuncusunun genellikle aynı tarafta olduğu kabul edilir ama, bazen ustalar arasında ki oyunda bile, onların oyun tarzlarının birbirizle çeliştiği görülür. ortakların defans konusunda yeteri kadar konuşmadığı ve koordinasyon eksikliği olduğu bir gerçektir.

 

          Burada defansta kullanılan sinyallerle uğraşmayacağız. Bunların çok faydası vardır ve herkes tarafından kullanılmalıdırlar. Fakat defansta ortaya çıkan hatalar, genellikle karşıdaki ortağın elinin doğru değerlendirilememesinden ortaya çıkar.

 

          En pahalı hatalar, tam sağ lövelerinizi almanız gereken, ve deklaran el tuttuğu zaman kontratı yapacağı durumlarda ortaya çıkar. Böyle bir durumda defans oyuncusunun hata yapmasının iki sebebi olabilir. Ya ortağının gönderdiği mesajı yanlış anlamıştır veyahut ortağı yanlış mesaj göndermiştir.

 

          Ortaklar kullanacakları sinyalleri konuşurlar ve aynı frekansta olmaya gayret gösterirler. Fakat masanın üzerinden doğru mesajı göndermeyi nasıl sağlarsınız. En iyisi kendinizi ortağın yerine koymak ve eli kazandığı zaman probleminin ne olacağını anlamaktır. Elinizde beklenmeyen bir özellik varsa, - mesela bir şigan - bunu ortağa nasıl anlatabileceğinizi düşünün. Düşünürseniz mantıklı bir yolu mutlaka bulursunuz. Yeterli bilgi alamadığı için ortağınız hata yaparsa, kendinizi bunun suçlusu olarak görün.

 

          Defansta temel bir prensip vardır. Bir oyuncu kontratı batırmanın yolunu görünce inisiyatifi ele alıp defansı ona göre yönlendirmelidir. Bu prensibin ihmali neticesinde karşılıklı suçlamalar ortaya çıkar. Bir oyuncu kontratın nasıl batırılacağını görür ama ortağının doğru hamleyi yapması için bekler. Ortakta saçma sapan bir kart oynayınca kontrat yapılır. Bazı oyuncular, ortağı beklemeden işi kendileri hallederlerse ortaklarına hakaret etmiş olabileceklerini düşünürler. ben şahsen böyle hakaret edilmeye daima razıyım.

 

          Bunun karşılığı olarak da ; eğer doğru defansın ne olacağını bilemiyorsanız, tahmin yürütmek yerine işi ortağa bırakın, belki o durumu daha iyi değerlendirebilecek bilgiye sahiptir. İyi bir sebep olmadan riske girmeyin. Ortağınız, bir defans tarzı önerdiği zaman onun fikrine hürmet edin, O da size aynısını yapacaktır. Karşılıklı güvene dayanan akıllı işbirliği tahminleri daima sagariye indirecektir.

 

          İşte tipik bir ortaklık problemi.


Facebook'ta Paylaş

25.09.2010
Bu Konu 884 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR