Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Temel prensiplerden mahakeme yürütmek

 

 

 

          

 

 

 

          Temel prensiplerden muhakeme yürütmek

 

         

          Defanstaki hatalarımızın çoğu, bazı temel doneleri dikkate almadan yapılan analizlerden kaynaklanır. O anda makul gelen bazı kabuller yaparız. bunların doğru olup olmadığını kontrol etmeden, defansımızı bunların üzerine kurarız. Belirli bir kanaate vardıktan sonra yapmamız gereken şey, bilinen bütün gerçeklerle bunları kontrol edip, kabulümüzün hala geçerli olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Konuşmalar ve o ana kadar olan oyun tarzına göre, bizim kanaatimize uymayan bir şeyler olup olmadığını daima sorgulamalıyız.

 

          Bu daima temel prensiplere geri dönmeyi gerektirir. Deklaranın puanlarını saymak, lövelerini saymak ve her türlü ipucunu değerlendirmek gibi! Deklaranın oyun tarzını dikkate alarak, kontratı nasıl yapmayı planladığını, bunu önlemenin mümkün olup olmadığını kendimize sormalıyız. Genellikle yalnız bir cevap olacaktır.

 

          Defans tamamen bir muhakeme yürütme sanatıdır. Büyük dedektifin dediği gibi İmkansız elemine edilince, elimizde kalan, ne kadar inanılmaz olsa da gerçektir. Bu yaklaşımla çözülmeyecek çok az defans problemi vardır. Bazen bir defans oyuncusu oyunun sonlarına doğru yolunu şaşırır ve bana yol gösterecek hiç bir şey yoktu diye şikayet eder. Fakat belirli bir ipucunu kaçırdığına, bire bin iddiaya girebilirsiniz. Konuşmalardan veya oyun tarzından doğru defansın dışındaki bütün alternatifleri elimine edecek ipuçları daima vardır.


Facebook'ta Paylaş

25.09.2010
Bu Konu 975 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR