Güvenli Çıkış
Video'lu Dersler

Çok Yakında Sitemizde
Sizlerle olacak
Üyelik İşlemleri

Üye Olmak İstiyorum
Şifremi Unuttum
İletişim

Görüş Bildir
İletişim Bilgileri
Güncel Haberler

Briç Dünyasından
Türkiye Gündemi
  Seçim hakkını kullanmak

 

 

 

               Seçim hakkını kullanmak

 

         

          Dekleranın seçim hakkını kontrol etmenin metotları önceki bölümlerde incelenmişti ama defans oyuncularının da dikkatli olmaları gereken seçim hakları vardır. Aktif veya pasif defans yapma kararını vermek çok önemlidir. Defans otomatik bir şekilde gelişirse problem genellikle çözülür ama bazı hallerde defanstakilerin, aktif bir tutum izleyerek löve peşinde koşma veya pasif olarak bekleme durumuna geçme, arasında bilinçli bir karar vermesi gerekir. Defansın başarısı bu seçim hakkının nasıl kullanıldığına bağlıdır.

 

          Majör renk kontratlarına aktif defans acele dört löve bulmak peşinde koşar. Bunun aksine pasif defans da deklaranın on löve sağlamasını engellemeye çalışır. Her iki metodun da değeri aynıdır ama belirli bir elde yalnız biri başarılı olabilir. Hangi defans sitilini seçeceğine nasıl karar verilir ?

 

          Esas olarak mesele deklaranın muhtemel lövelerini sayma konusudur. Defans oyuncuları kendilerine sormalıdırlar.; kendi haline bırakılırsa deklaran gerekli löveleri sağlayabilir mi ? Eğer cevap evet ise hemen batıran löveleri almaya çalışmalıdırlar. Aksi halde pasif defans yapmalıdırlar.

 

          Genel olarak defans oyuncuları lüzumundan fazla gayret içine girerler. Deklaranın sağlamaya çalışacağı bir renge atak etmek büyük hatadır. Belirli bir renkten löveleri sağlamadan, deklaranın kontratı yapmasına imkan olmayan durumda, defans oyuncularının bu renge dokunmasına lüzum yoktur. Bu rengi kendi haline bırakıpalacakları löveleri beklemeleri doğru olur. Bunun çok aşikar olduğu söylenebilir ama defans oyuncularının deklaranın veya yerin yan rengine hücum etmeleri az görülen bir hata değildir.

 

          Uzun renkler varsa aktif defans gereklidir. Yan renk sağlanınca deklaranın löve ihtiyacının hepsi karşılanabilir. Onun için defans oyuncuları lövelerini almakta acele etmelidirler. Çoğunlukla atak eden oyuncu,<yer atılmadan önce aktif veya pasif defans yönünde bir girişim yapmış olacaktır. Bunu yaparken, konuşmalara ve elindeki kartlara göre yürüteceği muhakemeye bazında karar verir. Kontratın sınırda olduğu hallerde, fire vermemek için, pasif atak yapmak genellikle doğru olur.

 

          sad R63                                      Güney                Kuzey

          smiley 96                                          1SA                   2wink

          laugh D1042                                    2laugh                     2SA

          wink D962                                      3SA                   Pas

 

          Konuşmalara göre hem deklaranın hem de ortağının dengeli elleri var ve puanlarıda limite. Batı pasif bir atak olarak kör dokuzlusunu seçebilir. pasif defans okadar fazla da abartılmamalıdır. Batının dört kartı olan renklerinden birinde beşinci kartı olsaydı o rengi çıkması gerekirdi.

         

          Farklı bir konuşma sekansı da farklı bir yaklaşım gerektirir.

 

                                                                 Güney                  Kuzey

                                                                  1wink                        1sad

                                                                  3wink                        3sad

                                                                  3SA                       Pas

 

          Her iki oyuncuda uzun renkleri olduğunu belirtti, onun için pasif atak burada uygun olmaz. Yukarıdaki el ile batı karo ikilisini atak edip ortağının bu renge katkısının olmasını ummalıdır.

 

          İlk atak, her zaman geri dönülemeyecek bir karar olmaz. Takip eden problemlerde defans oyuncuları seçim hakkını kullanmadan önce yeri inceleme imkanına sahip olurlar.

 

         


Facebook'ta Paylaş

24.09.2010
Bu Konu 950 Kere Okundu


Yorum Ekle
Ad Soyad  
Yorumunuz...  
  *Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Görüntülenebilecektir....
 
 
Yorumlar...
Henüz Bir yorum Eklenmemiş

Powered BY Sercan Burak AĞIRR